Okey oyunu her yerde karşımıza çıkabilecek bir masa oyunudur. 4 kişi ile oynanır.. evde adam yoksa 2-3 kişide oynanabilir toplamda 106 taş vardır. 1 den 13 e kadar 4 farklı renkli sayılardan oluşmaktadır..

Oyun okeyce tabirler elini bitirme ile oyun biter. ilk açılışta 15 taş bir kişi alır diğerleri 14 alır.. 15 taş alan 1 taşını atarak oyun başlar.. bitme olayıda şöyledir. en az 3 er dizili eliniz olması gerekiyor.. ve taş çekip attığınız zaman elinizdeki tüm taşların bir yerde sırada durması gerekiyor. yani boşta taş kalmayacak.

Elinizi Şu Şekillerde oluşturabilirsiniz…

1. olarak elinizde aynı renklerden seri taşlarla elinizi oluşturabilirsiniz.. en az 3 seri aynı renkden taşlar olmalıdır. 13 sayısından sonra 1 sayısı yanına gelir.. fakat 2 gelemez. yani 12 13 1 olur fakat 12 13 1 2 olamaz.

2. taş oluşturma şekli ise farklı renklerdeki aynı rakamlarla oluşturulan ellerdir. en az 3 farklı renkden oluşan aynı rakamlar ile elinizi tamamlayabilirsiniz..

Okey taşınızı herhangi 2 taşın yanına koyarak el oluşturabilirsiniz.. mesela yukardaki örnekde 3 farklı 9 ile el yapılmış.. okey taşınız ne olursa olsun 2 tane 9 olsaydı okeyinizi onun yanına koyabilirdiniz..

 

Sahte okey ise okey taşlarının yerine kullanılan taşlardır. mesela okeyiniz kırmızı 9 ise sahte okey sadece kırmızı 9 yerine geçer..

Elinizi bitirmenin 3. yolu ise çift ile bitmektir.. 7 tane taş çift olmalıdır. ve son taşı atarak bitebilirsiniz..

 

Okey kısaca bu şekildedir.. Sorularınız ve anlamadığınız yerler hakkında Altdaki yorum bölümünden sorularınızı bize sorarak en kısa zamanda cevaplarınızı alabilirsiniz.

101 oyununuda öğrenmek isteyen arkadaşlarımız varsa başka bir konuda onuda anlatabiliriz.. oda kolaydır aslında okey gibidir fakat büyük taşlarla elinizi kurmanız avantajlıdır çünki kurulu 3 taşın ortasındaki sayılar toplanır ve 34 olduğunda elinizi açabilirsiniz.